top of page

Zelenskis pratęsė sankcijas „Yandex“, o bendrovė savo neuroninį tinklą pavadino „Zeliboba“


Zelenskis pratęsė sankcijas „Yandex“, o bendrovė savo neuroninį tinklą pavadino „Zeliboba“

2021 m. gegužės 21 d. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis gegužės 14 d. įgalino gegužės 14 dienos  Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos (NSGT) sprendimą dėl tolesnių sankcijų 138 įmonėms. Po sankcijomis eilinį sykį papuolė Rusijos IT bendrovė „Yandex“, taip pat Rusijos žiniasklaida ir televizijos kanalai.


Tarptautinės bendruomenės „InformNapalm“ savanoriai pastebėjo, kad praėjus lygiai dviem savaitėms po šios žinios, birželio 4 d., Rusijos žiniasklaida pranešė, kad „Yandex“ sukūrė naują automatinio teksto generavimo neuroninį tinklą, kurį pavadino „Zeliboba“. Po pusantros valandos prieigą prie tinklo laikinai uždarė patys kūrėjai, komentuodami, kad startas esą buvo per ankstyvas. Tokią falšstartą galima laikyti savotišku trolinimu. Tačiau šio neuroninio tinklo pavojus slypi ne tiek dėl trolinimo, kiek dėl to, kad jis gali žymiai sustiprinti Rusijos trolių fabrikus ir tapti rusiškų melagienų platimo įrankiu.


Neuroninis tinklas jau gali pasirinkti kitą sakinio žodį ir, dėka to, parašyti mažus tekstus pagal kelis vartotojo įvestus žodžius. Kalbos modelis, kuriuo grindžiamas „Zeliboba“, buvo apmokomas keliais terabaitais tekstų rusų kalba, pagrįstais rusiškos „Wikipedia“, naujienų straipsniais ir socialinių tinklų pranešimais.


Vartotojų, kurie turėjo laiko išbandyti neuroninį tinklą, automatiškai sukuriantį tekstą iš pirmo sakinio, ekrano nuotraukos pasirodė tinkle:


Zelenskis pratęsė sankcijas „Yandex“, o bendrovė savo neuroninį tinklą pavadino „Zeliboba“

Prisiminkime, kad 2017 m. gegužės 16 d. penktasis Ukrainos prezidentas Petro Porošenko pirmą kartą 3 metų laikotarpiui priėmė NSGT sprendimą, draudžiantį „Yandex“. Šis sprendimas buvo dalies pilietinės visuomenės pastangų rezultatas, reikalaujantis įvesti sankcijas „Yandex“ IT korporacijai, taip pat Rusijos socialiniams tinklams dėl grėsmių Ukrainos nacionaliniam saugumui. Po metų buvo atlikta šio sprendimo pasekmių analizė.


Nauja neuroninio tinklo technologija ir jos šalutinis poveikis


Technologijos, mokančios kurti tekstą, buvo išbandytos jau anksčiau. 2017 m. „Google“ tyrėjai sukūrė neuroninio tinklo „Transformer“ architektūrą. Garsiausią „Transformer“ architektūrą GPT neuroninių tinklų modelių šeimai sukūrė „OpenAI“. 2019 m. Elono Musko įmonė „OpenAI“ sukūrė GPT-2 algoritmą, generavusį pasakojimus su prasmingu tekstu, paremtu pora pradinių sakinių. Kūrėjai išbandė neuroninį tinklą ir nustatė, kad jis sugeba generuoti didelius kiekius potencialiai netikrų naujienų, todėl visa versija nebuvo paviešinta dėl galimo pavojaus.


Akivaizdu, kad Rusijos kūrėjai nusprendė pasinaudoti šia patirtimi. Pilnai tikėtina, kad „Yandex“ kuriamas Rusijos neuroninis tinklas bus naudojamas informaciniam karui, visų pirma siekiant sustiprinti botų fermas ir trolių fabrikus, kurie gali išplėsti savo veiklą naudodamiesi tokiais įrankiais ir generuoti netikras naujienas.

 

Iliustracinė straipsnio nuotrauka: Michailas Mecelis / TASS: „ Yandex “įkūrėjas Arkadijus Volozhas neslepia, kad jis suderino naują įmonės valdymo struktūrą su Rusijos prezidento Vladimiro Putino administracija“.




InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page