top of page

Rusijos bepilotis „Orlan-10“ buvo neutralizuotas Ukrainos radijo-elektroninės kovos priemonėmis


Rusijos bepilotis „Orlan-10“ buvo neutralizuotas Ukrainos radijo-elektroninės kovos priemonėmis

„Marinkos gyvenvietės rajone buvo užfiksuotas priešo „Orlan-10“ tipo bepilotis, kertantis demarkacinę liniją. Radijo-elektroninėmis kovos (toliau tekste REK) priemonėmis priešo bepilotis operatyviai buvo neutralizuotas“ – pranešime, apie situaciją Jungtinių pajėgų operacijos zonoje, 2021 m. birželio 22 d. pranešė Ukrainos gynybos ministerija.


Remiantis atvirais šaltiniais, nuo 2014 m., vykstant Rusijos karinei agresijai prieš Ukrainą, rusai kovos zonoje prarado mažiausiai 20 „Orlan-10“ tipo bepiločių. Tarptautinė savanorių bendruomenė „InformNapalm“ užfiksavo daugiau nei 15 atvejų apie tokio tipo bepiločių praradimą Luhansko ir Donecko regionuose. Iš jų penki nukrito dėl sistemų gedimų, kuriuos sukėlė Ukrainos REK sistemų veikimas, o 10 „Orlan-10“ UAV buvo numušti šaunamais ginklais ir oro gynybos sistemomis.RE

Be to, 2017 m. „InformNapalm“ tarptautinė bendruomenė paskelbė keletą tyrimų, kuriuose buvo dokumentuota, kaip Rusijos kariškiai Ukrainos teritorijoje naudoja „Orlan-10“ tipo sistemas. Analizė buvo atlikta remiantis dokumentais, kuriuos Ukrainos Kibernetinio Aljanso aktyvistai išgavo iš Luhansko srities Rusijos okupacinių pajėgų 2-ojo armijos korpuso žvalgybos viršininko kompiuterio. Taip pat Rusijos „Orlan-10“ tipo bepiločiai ne kartą buvo numušti Sirijoje.


Rusijos bepilotis „Orlan-10“ buvo neutralizuotas Ukrainos radijo-elektroninės kovos priemonėmis


Daugiafunkcinis „Orlan-10“


Trys „Orlan-10“ tipo bepiločiai yra sudėtinė dalis Rusijos REK komplekso RB-341V „Leer-3“, kuris taip pat buvo ne kartą užfiksuotas okupuotoje Ukrainos Luhansko ir Donecko srities teritorijoje. Šio komplekso sudėtyje „Orlan-10“ bepiločiai, be kita ko, naudojami radijo ryšio trikdymui. 2017 m. Vokietijos bulvarinis leidinys „Bild“ su nuoroda į „InformNapalm“ paskelbė išsamią publikaciją šia tema.


Taip pat, naudojant šiuos  bepiločius, buvo vykdomi informaciniai-psichologiniai išpuoliai Jungtinių pajėgų operacijos zonoje. Rusijos specialistai šio komplekso pagalba atliko SMS žinučių siuntimo kampanijas. Apie tai rašė „Associated Press“, remdamasi „InformNapalm“.


Bepiločių „Orlan-10“ gamintojams galima skiriti sankcijas


Nuo 2018 m. „InformNapalm“ savanoriai atkreipia užsienio žurnalistų, diplomatų, politikų ir tarptautinių ekspertų dėmesį į šios Rusijos bepiločių silpnąsias savybes. Jei būtų politinė valia, daugiafunkcių bepiločių „Orlan-10“,  kuriuos Rusijos armija aktyviai naudoja karo veiksmuose prieš Ukrainą, gamyba galėtų būti blokuojama atitinkamomis sankcijomis.


Remiantis atvirais šaltiniais, kompleksas buvo sukurtas Rusijos įmonėje „Specialusis technologinis centras“ («Специальный технологический центр»). Ši įmonė yra Rusijos vieningos taktinės kontrolės sistemos, įgyvendinančios tinklinio karo koncepciją, dalis. Tačiau, kaip paaiškėjo tiriant vieną iš Rusijos bepiločių, Rusijoje buvo gaminamas tik aparato korpusas ir navigacijos imtuvas MNP-M7. Ir tas buvo sukurtas remiantis Amerikos kompanijos „Analog Devices“ mikroschema ADSP-BF534. Kiti komponentai: GPS sekiklis, starteris-generatorius, variklis, uždegimo modulis, skrydžio valdiklis, telemetrijos perdavimo modulis ir GPS modulis gaminami JAV, Vokietijoje, Japonijoje, Kinijoje ir kitose šalyse. Šios technologijos yra dvejopo naudojimo prekės, kurias Rusija perka ir naudoja kariniams tikslams.



InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page