top of page

Rusijos agresijos ribos „niekur nesibaigia“


Rusijos agresijos ribos „niekur nesibaigia“

Skelbiame informacinę apžvalgą, paskelbtą žurnalo „Ukrainos Savaitė” svetainėje 2020 m. rugpjūčio 7 d. Apžvalgą parengė Romanas Burko, tarptautinės savanorių bendruomenės „InformNapalm“ įkūrėjas. 

 

Rusija stiprina savo karinę ir informacinę jėgą


COVID-19 pandemija tarsi lavina nusirito per pasaulį ir neatrodo, kad trauktųsi, o medikai jau prognozuoja rudenį antrąją ligos plitimo bangą.


Kiekviena šalis savaip prisitaiko prie šios pandemijos, o Rusijos Federacija, nepaisydama reikšmingų vidinių problemų, kurias sukelia COVID-19, ir toliau vykdo agresyvią užsienio politiką, naudodama dezinformaciją, kibernetines ir karines operacijas prieš kitas valstybes, kurios buvo minėtos ankstesnėje apžvalgoje.


Per pastaruosius 3 mėnesius buvo aptariami įvairūs hibridinės Rusijos agresijos, susijusios su COVID-19, aspektai: diplomatinis, karinis, informacinis. Rusijos išpuolių taikiniais tapo JAV, ES šalys, Ukraina ir net Baltarusijos Respublika, kuri iki šiol buvo laikoma ištikimiausia Rusijos Federacijos drauge  ir sąjungininke.


Kadaise, tarsi juokaudamas, tačiau turėdamas gilią potekstę, Vladimiras Putinas pasakė: „Rusijos Federacijos sienos niekur nesibaigia“. T. y., Rusija visur mato savo interesus, dėl kurių ji yra pasirengusi „eiti per lavonus“, net nepaisydama savo politinių draugų ir sąjungininkų.


Rugpjūčio 6 d. tarptautinės savanorių bendruomenės „InformNapalm“ svetainėje buvo paskelbtas straipsnis, kuriame atskleidžiami kai kurių Baltarusijoje sulaikytų PKB „Vagner“ samdinių duomenys. Jie aiškiai rodo samdinių dalyvavimą kruvinose specialiose Rusijos žvalgybos operacijose Ukrainoje, Sirijoje, Libijoje, Sudane. Tačiau Rusijos pėdsakai iškyla ir kitu, nekariniu būdu.


2020 m. rugpjūčio 4 d. Libane, Beiruto uoste, įvyko galingas sprogimas, kuris praktiškai sunaikino uostą ir aplink esančius pastatus. Dėl šios tragedijos žuvo mažiausiai 137 žmonės, o apie 5000 žmonių buvo sužeista. Šiuo metu atliekamas katastrofos priežasčių tyrimas. Pagrindinė katastrofos versija tebėra atsitiktinis sprogimas, įvykęs, vykdant suvirinimo darbus sandėlyje, kuriame nuo 2014 metų buvo laikoma 2700 tonų amonio salietros. Ji buvo konfiskuota iš laivo „Rhosus“, kuris priklausė Rusijos verslininkui Igoriui Grečuškinui. Buvęs laivo kapitonas, taip pat Rusijos Federacijos pilietis Borisas Prokoševas savo interviu teigė, kad po laivo sulaikymo Libane įgulos nariai iš tikrųjų tapo padėties įkaitais, o pats kapitonas beveik kas mėnesį rašydavo laiškus Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui su pagalbos prašymais. Tuomet Rusijos konsulatas sarkastiškai atsakė laivo kapitonui: „Ko jūs norite, kad Putinas pasiųstų specialiąsias pajėgas, kad jus išlaisvintų?“ Tai gi, Kremlius buvo gerai informuotas apie iš Rusijos verslininko konfiskuotą pavojingą krovinį, kuris daugelį metų buvo sandėliuojamas Beiruto uoste. Net jei ši tragedija neturi nieko bendro su teroro aktu, padarytu specialiųjų tarnybų, Rusija naudoja šį incidentą informacinei atakai prieš Ukrainą. Tarp „Rhosus“ įgulos narių buvo ukrainiečių. Laivo savininkas ir kapitonas buvo Rusijos Federacijos piliečiai, tačiau Rusijos žiniasklaida, aktyviai dalyvaujanti informaciniame kare prieš Ukrainą, dėlioja akcentus sau naudinga linkme.


Rusijos agresijos ribos „niekur nesibaigia“

„Google“ naujienų kanalo ekrano kopija


Žinoma, nėra taip svarbu, kam priklausė laivas, kurio krovinys buvo konfiskuotas prieš daugelį metų. Tai tik keletas detalių, sudarančių spalvingą įvykio dėlionę. Svarbiausia, ar tai teroro aktas, ar tragedija įvyko dėl neatsargumo. Nes jei tai yra baisi katastrofa, ar tai netaps nauju precedentu, kuris ateityje  paakins specialiųjų tarnybų diversines pajėgas ar teroristų grupes naudoti uostus su pavojingomis kroviniais teroristiniams išpuoliams vykdyti? Žurnalistų teigimu, Ukrainoje, Nikolajevo uoste 2018 – 2019 m., buvo saugoma 3,2 tūkst. tonų amonio salietros, kuri taip pat buvo konfiskuota. Nikolajevo uosto spaudos tarnyba pranešė, kad amonio salietra buvo išgabenta iš uosto, tačiau tolimesnė pavojingo krovinio vieta nenurodyta.


Atsižvelgiant į siaubingą Libano precedentą ir nuolatinę Rusijos hibridinės agresijos prieš Ukrainą būseną, reikėtų atsižvelgti ir į tokias galimas grėsmes nacionaliniam saugumui.


Padėtis Donbase


Tuo tarpu viskas byloja, kad okupuotame Ukrainos Donbase Rusija ir toliau ruošiasi karo veiksmų eskalavimui, kaupia karinį potencialą, gabendama techniką, ginklus ir amuniciją į okupuotas teritorijas.


ESBO stebėtojai naujoje ataskaitoje pažymi, kad nuo „paliaubų“ pradžios jau suskaičiuota daugiau nei 251 ugnies nutraukimo ir sunkiosios technikos panaudojimo, įskaitant 5 Rusijos okupacinių pajėgų tankus, pažeidimų atvejai.


Rugpjūčio 6 d. vietos gyventojai informavo „InformNapalm“ savanorius, kad Rusijos kariškiai, pažeisdami „paliaubų“ sąlygas, įrengė naujas pozicijas ant kalno netoli Stanica Luganskaja patikros punkto.


Rusijos agresijos ribos „niekur nesibaigia“

Nuotrauka pateikta vietinių gyventojų


Be to, remiantis „InformNapalm“ bendruomenės žvalgybos šaltiniais, okupuotose teritorijose, priekinėse linijose, naktį nuolat registruojamas sunkvežimių su personalu, ginklais ir šaudmenimis, judėjimas. Taip pat periodiškai fiksuojamas Rusijos karinių elektroninės kovos stočių judėjimas. Visų pirma tai Rusijos trikdymo stotys R-330Zh „Žitel“ ir „Borisoglebsk-2“, kurioms taip pat ne kartą buvo skirti OSINT tyrimai, siekiant nustatyti Rusijos įrangą Donbase.


Rusijos armija ir toliau aktyviai koordinuoja reguliariuosius padalinius Ukrainos ir Baltarusijos pasienyje. Visa tai liudija apie Rusijos Federacijos pasirengimą karo veiksmams eskaluoti, tikriausiai po to, kai Kremlius nukreips dėmesį nuo Baltarusijoje vykstančių įvykių (arba jais pasinaudos – liet. redakcijos komentaras).


InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page