Nuo birželio pradžios Portugalijoje yra aktyviai vykdoma nauja informacinė operacija prieš Ukrainą, kurios metu skleidžiamos Rusijos propagandai būdingos žinios ir naratyvai. Sąmoningą neigiamą informaciją apie Ukrainą pastebėjo „InformNapalm“ savanoriai iš ukrainiečių diasporos Portugalijoje. Šios specialiosios operacijos kulminacija – 2020 m. birželio 21 d. viename populiariausių Portugalijos laikraščių „Público“ iš karto publikuoti net 3 straipsniai, kuriuose Ukraina buvo vadinama „modernaus pasaulinio nacizmo lopšiu“ ir „neonacių iš viso pasaulio mokymo vieta“. Birželio 23 d. publikacija buvo pakartota ir sukėlė diplomatinį skandalą. Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje.
Pratarmė
2014 m. kovo 27 d. buvo priimta JT Generalinės asamblėjos rezoliucija dėl Ukrainos teritorinio vientisumo Nr. 68/262. JT valstybės narės surengė atvirą balsavimą, 100 šalių buvo už rezoliuciją. Tarp šių šalių buvo ir Portugalija. Šis JT Generalinės asamblėjos posėdis buvo sušauktas specialiai siekiant apsvarstyti Ukrainos teritorijos okupacijos Rusijos ginkluotomis pajėgomis klausimą.
2015 m. sausio mėn. Ukrainos Aukščiausia Rada priėmė rezoliuciją, kuria oficialiai pripažino Rusiją šalimi agresore.
2019 m. lapkričio 8 d. JT tarptautinis teisingumo teismas paskelbė sprendimą, kuriuo pripažino teismo jurisdikciją, Rusijai pažeidus dvi konvencijas – kovos su terorizmo finansavimo ir visų formų rasinės diskriminacijos draudimo. Rusijai pareikšti kaltinimai apima: ginklų ir kitokio pobūdžio pagalbos teikimą nelegalioms ginkluotoms grupuotėms Donbase; orlaivio MH17 sunaikinimą; Mariupolio ir Kramatorsko gyvenamųjų rajonų apšaudymą; civilinio keleivinio autobuso sunaikinimą netoli Volnovakchos ir daugybės kitų nusikaltimų.
„InformNapalm“ savanoriai tarptautiniuose renginiuose ne kartą pateikė naujausių Rusijos technologijų, atskirų karių ir ištisų Rusijos padalinių dalyvavimo agresijoje prieš Ukrainą faktų. „InformNapalm“ tyrimus oficialios Ukrainos delegacijos pristatė Europos Tarybos, NATO ir ESBO parlamentinės asamblėjos posėdžiuose.
Žurnalistai ir politikai, tarnaujantys Kremliui?
Žurnalistai turėtų vadinti daiktus savo vardais, o ne manipuliuoti duomenimis ir terminais. Informacijos iškraipymas netinkamai vartojant terminus yra post-tiesos, klastotės ir dezinformacijos eros įrankis.
Rusija yra šalis agresorė ir šis faktas yra nesyk pripažintas aukšto lygio tarptautinių organizacijų rezoliucijose. Rusijos Federacija įsiveržė į Ukrainą ir toliau kariauja prieš Ukrainą Donbase, naudodama iškreiptą terminiją kaip veiksmingą hibridinio karo įrankį. Rusijos propaganda taip pat aktyviai veikia ES.
Vienas iš žinomų faktų yra Kremliaus finansuojamas radikalios partijos ir grupuotės, tiek kraštutiniai dešinieji, tiek kraštutiniai kairieji, daugelyje pasaulio šalių.
Kremliaus lobistai taip pat aktyviai veikia Portugalijoje, kartais atvirai, o kartais ir klastingai slepiasi po „Ukrainos visuomeninių organizacijų“ iškabomis. Informacijos išpuoliai vykdomi reguliariai, o kartais taip vadinamas „nemirtingasis pulkas“ net sukelia susirėmimus Lisabonos gatvėse.
Kremliaus propagandos veikla tuo neapsiriboja. Periodiškai skaitytojai ir žiūrovai gamina melagienas, kaltindami ukrainiečius fašizmu, nacizmu ir neonacizmu. Ryškus pavyzdys yra Mamadou Ba, žinomas Portugalijoje dėl savo rasistinių pasisakymų ir vadovaujantis organizacijai „SOS Racismo“, kuri, matyt, buvo sukurta siekiant kovoti su rasizmu.
Mamadou Ba priklauso kraštutinių kairiųjų partijai ir yra Portugalijos parlamento narys. Jo žinutė puslapyje perspėja portugalus būti atidiems, mat „Lisaboną infiltravo Ukrainos naciai“.
Portugalijos ukrainiečių bendruomenė sureagavo į šį išpuolį manifestacija, parašydama atvirą laišką ir skundą Parlamentui. Mat Mamadou Ba yra vienas iš tų, kuris nusprendžia, kaip Portugalijos žemėje gyvens 36 tūkstančiai ukrainiečių.
Remiantis statistika, 2012 m. Portugalijoje gyveno 44 074 ukrainiečiai. Remiantis naujausiais oficialiais duomenimis, 2017 m. Portugalijoje gyvena 32 453 ukrainiečiai.
Pasaulyje yra 273,6 milijono žmonių, kurių kalba yra portugalų, vadinamųjų Lusofonos, todėl Kremliaus operacijos portugalų kalbos erdvėje kelia didelę grėsmę Ukrainai. Informacijos sklaida portugalų kalba yra svarbi informacinio atsako į Rusijos agresiją kontekste. Primename, kad tarptautinė savanorių bendruomenė „InformNapalm“ taip pat turi aktyvią portugalų kalbos versiją.
Kita kovos prieš Ukrainą informacinė kampanija Portugalijoje įvyko birželio pradžioje. Vienas iš pirmųjų nerimą keliančių signalų buvo Giulia Fontes straipsnis, pasirodęs birželio 1 d. Brazilijos žiniasklaidoje.
Nuotrauka: Leo Orestes / „Estadão Conteúdo“
Šiame straipsnyje teigiama, kad San Paule demonstrantai, palaikantys dabartinį prezidentą Bolsonaru, pasirodė tariamai turintys „ekstremistų simbolius“, kurie, pasak autoriaus, yra Ukrainos vėliavos, tarp kurių raudonos ir juodos spalvos, su Ukrainos „Tridančiu“.
Ukrainos ambasadorius Brazilijoje Rostislavas Tronenko interviu CNN teigė, kad ši vėliava yra istorinė ir simbolizuoja derlingą Ukrainos žemę bei kraują, kurį ukrainiečiai liejo kovojant už jos suverenitetą, o „Tridantis“, jo aiškinimu, reiškia šventą trejybę, yra duoklė kunigaikščiui Vladimirui, X amžiuje atnešusiam krikščionybę į Ukrainą.
Priešingai nei teigia Ukrainos diplomatas, žurnalistė Julija Fontesh tvirtino, kad ši simbolika tariamai priklauso tik „Dešiniajam sektoriui“ ir, pasak žurnalisto, yra „ekstremistinė“.
Informacinio puolimo tęsinio Portugalijoje ilgai laukti nereikėjo. Sekmadienį, 2020 m. birželio 21 d. vienas populiariausių laikraščių Público paskelbė 3 straipsnius iš eilės, kuriuose Ukraina vadinama „modernaus pasaulinio nacizmo lopšiu“ ir „viso pasaulio neonacių mokymo vieta“ (PDF su šiais leidiniais).
Šių medžiagų autorius yra Ricardo Cabral Fernandes, kuris yra aršus kraštutinių kairiųjų (Esquerda или Bloco de Esquerda) gerbėjas. Visi trys jo straipsniai yra panašūs nuostatomis, sudėliotais akcentais su panšių terminų vartojimu. Labiausiai dėmesio vertas straipsnis pavadinimu „Ukraina – kraštutinių dešiniųjų karinio rengimo vieta“ (“Ucrânia, o campo de treino militar para a extrema-direita mundial“).
Citata:
“A Ucrânia é hoje um dos principais pólos de atracção para a extrema-direita internacional e quase quatro mil estrangeiros de 35 países já receberam treino e combateram nas fileiras de milícias na Guerra Civil Ucraniana.” “Šiandien Ukraina yra vienas iš pagrindinių tarptautinių kraštutinių dešiniųjų traukos centrų. Beveik keturi tūkstančiai užsieniečių iš 35 šalių jau baigė mokymus ir dalyvavo Ukrainos pilietinio karo savanorių daliniuose.”
Nepaisant daugybės tarptautinių dokumentų, apibrėžiančių karą Ukrainos rytuose kaip Rusijos Federacijos agresiją, šis žurnalistas Portugalijos erdvėje aktyviai reklamuoja būtent Kremliaus naratyvą apie „pilietinį karą Donbase“.
Įvairių melagienos padirbinių publikavimas taip pat būdingas antiukrainietiškų straipsnių autoriui:
“Azovo pulkas tapo plačiu judėjimu, sukūrė valstybę Ukrainos valstybėje, apraizgė čiuptuvais visą Europą ir nori sukurti Ukrainos užsienio legioną”, – skelbia Kremliaus naratyvus atkartojantis žurnalistas Ricardo Cabral.
Bet manipuliacijos tuo nesibaigė, o tapo dar gilesnės. Ricardo Cabral netgi palygino Ukrainą su ISIS (jos tekste vartojamas portugališkas atitikmuo „Daesh“). Siekdamas sustiprinti manipuliavimą, jis rėmėsi Jason Blazakis, eksperto, kuris 10 metų buvo atsakingas JAV valstybės departamente už kovą su terorizmu ir teroristų organizacijų finansavimu, tariamomis mintimis. Žurnalistas rašė, tariamai Blazakis tvirtino, kaip ISIS ekstremistams Sirijoje, taip Ukraina dešiniesiems radikalams yra ideali platforma teroristų mokymui, nes tai yra „Europos Sąjungos galinės durys“. Neradome jokių pirminių šaltinių tokiems Jason Blazakis teiginiams. Galbūt ši žurnalisto Ricardo Cabral konotacija taip pat yra manipuliacinis bandymas atitraukti dėmesį nuo neseniai JAV priimtų sprendimų prieš Rusijos dešiniųjų judėjimą, kuris verbavo kovotojus karui Donbase.
Ricardo Cabral neigiamai rašo apie Maidano revoliucijos įvykius, vadindamas juos Kremliaus terminologija – „perversmu prieš teisėtą prezidentą Janukovičių“. Nerimą kelia tai, kad visus šiuos straipsnius paskelbė Público, kuris anksčiau neturėjo „Kremliaus ruporo“ reputacijos.
Birželio 23 d. publikacija buvo pakartota, kaip redakcinis straipsnis, sukeldama diplomatinį skandalą.
Ukrainos ambasada Portugalijos Respublikoje, atstovaujama ambasadorės Inna Ognivec, kreipėsi į Portugalijos institucijas ir plačiąją visuomenę, išreikšdama pasipiktinimą dėl melagingos informacijos pateikimo viename iš populiariausių laikraščių. Примечательно, что сторонники “партии Шария” скоординировано бросились оставлять негативные комментарии к публикации с этим обращением на странице Посольства Украины в Португалии.
Pilietiškai aktyvūs ukrainiečiai, gyvenantys Portugalijoje, taip pat parengė atvirą kreipimąsi į parlamentą, prašydami atkreipti dėmesį į pasirodančias Portugalijos spaudoje melagienas, platinančias šalies agresorės – Rusijos Federacijos naratyvus, kenkiančius ne tik Ukrainai, bet ir pačiai Portugalija, teikusiai ir tebeteikiančiai politinę paramą Ukrainai kovojant už suverenitetą ir nepriklausomybę. Portugalija yra viena iš šalių, kurios pripažino Holodomorą genocidu, Portugalija taip pat balsavo už tai, kad Šiaurės Atlanto Taryba pripažintų Ukrainą NATO plėtros galimybių programos nare.