Skelbiame situacijos apžvalgą okupuotoje Ukrainos Donbaso dalyje, kuri buvo paskelbta “Український Тиждень” (“Ukrainos Savaitė”) tinklalapyje 2020 m. birželio 26 d. Apžvalgą parengė Romas Burko, „InformNapalm“ tarptautinės savanorių bendruomenės įkūrėjas. Autoriui į jo Facebook profilį galite pranešti svarbią informaciją iš okupuotų Krymo ir Donbaso regionų. Ją panaudotume naujose apžvalgose šia tema.
Nuo birželio pradžios du kartus atkreipėme dėmesį į naujų COVID-19 pandemijos protrūkių riziką okupuotose Krymo ir Donbaso teritorijose, susijusią su pasirengimu masiniams kariniams paradams. Straipsnyje „Karinis paradas ir nauja pandemijos banga …“ perspėjome apie veiksmus, suderintus su Kremliaus marionetėmis, siekiant surengti paradus okupuotose teritorijose. Straipsnyje „COVID-19 ir paradas tankiose eilėse …“ rašėme, kaip įsibrovėliai, norėdami patenkinti Rusijos prezidento Vladimiro Putino ambicijas, rizikuoja Donbaso vaikų sveikata, rengdami paradą. Deja, šie kritiniai signalai aplenkė ir didžiąją dalį Ukrainos visuomenės, ir žiniasklaidą, ir politikus.
Tik parado dieną žiniasklaida atkreipė dėmesį į daugybę publikuotų nuotraukų, kuriose tankios kariuomenės gretos ir didelės civilių grupės dalyvavo šventėje, skirtoje pergalės 75-osioms metinėms paminėti. Diplomatų reakcija buvo gana lėta. Tik birželio 24 dienos vakare, jau po paradų okupuotose teritorijose, Ukrainos užsienio reikalų ministerija išsiuntė Rusijai protesto notą dėl Kryme ir Donbase vykusius „karinio parado“.
Kaip buvo prognozuota anksčiau, praėjus vos dviem savaitėms po parado Rusijos Federacijoje ir okupuotose teritorijose, reikėtų tikėtis dar vienos COVID-19 užsikrėtimų bangos, nes visi masiniai renginiai buvo vykdomi nesilaikant būtinų sanitarinių standartų ir saugaus atstumo. Čia keletas nuotraukų, paskelbtų okupantų administracijų tinklalapiuose, kurios iškalbingai liudija apie nusikalstamą aplaidumą žmonių, ypač vaikų, sveikatai.
Anot prorusiškų propagandistų, be parado Luhanske, šventėje parke „Patriotas“ dalyvavo daugiau nei 10 tūkstančių žmonių.
Nuotraukoje iš okupuotos Donecko srities dalies Rusijos propagandistai birželio 24 d. demonstravo vaikus, kurie buvo apsirengę Raudonosios armijos kariais.
Įdomu tai, kad gegužės 9 dienos išvakarėse Rusijos Federacija taip pat aktyviai ruošėsi paradams ir tam išleido nemažus finansinius išteklius, tačiau tada nusprendė atidėti šventę dėl COVID-19 pandemijos. Tuomet Rusijos Federacijoje, remiantis oficialia statistika, buvo mažiau nei 200 tūkstančių pacientų.
Tačiau Putinas netrukus persigalvojo ir paskelbė, kad paradai vis tiek vyks, o birželio 24 d. Rusijoje jau buvo užregistruota daugiau kaip 600 tūkst. pacientų, sergančių korona virusu. Tačiau nereikia ieškoti epidemiologinės logikos Rusijos diktatoriaus veiksmuose, jam tie paradai tik instrumentas svarbių valstybinių procesų išvakarėse. Tai yra balsavimas dėl Konstitucijos pataisų, kurios prasidėjo kitą dieną po parado, birželio 25 d. ir tęsis iki liepos 1 d. Viskas apskaičiuota iki mažiausios detalės: piliečiai gavo renginį ir yra pasirengę balsuoti. Be to, per penkias dienas greičiausiai nebus laiko pasireikšti epidemiologiniams padariniams. Paradų sinchronizavimas Rusijos Federacijoje ir okupuotose teritorijose – taip pat tik agitacinė priemonė. Okupuotų teritorijų darinių „DNR“ ir „LNR“ administracijų interneto svetainėse yra paskelbtos instrukcijos ( Donecke ir Luhanske), pagal kurias visi gyventojai, jau gavę Rusijos pasus, Rostovo srities rinkimų apylinkėse taip pat gali balsuoti už Rusijos Federacijos konstitucijos pakeitimus.
Rusijos Federacijos balsavimo taisyklėse buvo numatyta dešimtys galimybių manipuliuoti rezultatais, kai kurios iš jų buvo pateisinamos korona viruso plitimo situacija. Be abejo, okupuoto Donbaso „pilkoji zona“ taps papildoma premija Putinui norint laimėti reikiamus balsus. Okupuotų teritorijų gyventojams Rusijos propaganda tokio balsavimo galimybę pateikia kaip „integracijos į Rusiją galimybę“. Jie pastaruosius šešerius metus jautėsi išduoti tuščiais pažadais, „balsavimas“ juos vėl įkvėptų dalyvauti būsimose agresyviose Kremliaus avantiūrose. Juolab, kadangi Putinas vėl viešai pradėjo kalbėti apie „Rusijos žemių sugrąžinimą“, užsimindamas apie tolesnę agresijos prieš kaimynines valstybes galimybę.
Ar viena iš tokių „žemių“ – Baltarusija – priešinsis tikėtinai hibridinei Rusijos okupacijai? Dabar daugelis ekspertų mano, kad nesipriešins. Tačiau iki 2014 m. Rusijos strategai ir Ukrainą vertino kaip „lengvą grobį“, kurį pasiims be jokio pasipriešinimo. Tačiau ginti valstybės stojo ne tiek kariuomenė, kuri tuo metu buvo praktiškai sužlugdyta, kiek Ukrainos piliečiai-savanoriai. Ir jau šešerius metus „Ukrainos klausimas“ Kremliui liko „neišspręstas“. Per tą laiką Ukrainai pavyko sustiprinti savo armiją, kuri Donbase ir toliau naikina Rusijos karinę įrangą ir okupantus.
Vien per praėjusią savaitę buvo pranešta apie du įspūdingus įvykius: Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 93-oji brigada „Cholodny Jar“ sunaikino 2 minosvaidžius ir įsibrovėlių sunkvežimį su amunicija (gali būti, kad tai buvo vienas iš sunkvežimių, kuris dieną prieš kirto sieną, o ESBO stebėtojai jį užfiksavo bepiločiu orlaiviu). 24-oji karaliaus Danilo vardu pavadinta brigada pranešė, kad buvo sunaikinti okupantų stebėtojai su naujausia Rusijos nešiojama antžeminės žvalgybos stotele PSNR-8 „Kredo-M1“.