top of page

FTB sukūrė „ANOM Messenger“, kuris padėjo sulaikyti daugiau nei 800 nusikaltėlių. Ukrainos patirtis


FTB sukūrė „ANOM Messenger“, kuris padėjo sulaikyti daugiau nei 800 nusikaltėlių. Ukrainos patirtis

FTB sukūrė anoniminę susirašinėjimams skirtą aplikaciją, kuri padėjo sulaikyti daugiau nei 800 žmonių visame pasaulyje. Apie tai pranešė „Radio Svoboda“, remdamasi „The Washington Post“ surinkta informacija.


Mintis įvykdyti panašaus pobūdžio operaciją spec. padaliniams kilo tuomet, kai buvo užblokuotos dvi anoniminės susirašymo priemonės ir nusikaltėliams prireikė naujos bendravimo platformos. Dėl šios priežasties buvo FTB sukūrė susirašymo priemonę ANOM. Aplikacija išplito tarp nusikaltėlių apie ją pranešinėjusių informatorių dėka.


2018-ais m. detektyvai ANOM platformoje sugebėjo įgyti  Australijos narkotikų platintojo Hakano Aiko pasitikėjimą. Šis savo ruožtu pasiūlė aplikaciją kitiems nusikalstamųjų grupuočių vadams, jų pavyzdžiu pasekė ir žemesnio lygio nusikaltėliai.


Anot leidinio, iš viso aplikacija buvo įdiegta daugiau nei 12-oje tūkstančių telefonų; ja naudojosi nusikaltėlių sindikatai iš daugiau nei 100 skirtingų valstybių.


Ukrainos patirtis kibernetiniame kare


Šios naujienos kontekste verta priminti ir apie FTB sėkmę bei paprastų Ukrainos IT savanorių patirtį. Jie 2016 m. atliko panašaus pobūdžio operaciją, skirtą išplatinti specializuotą anoniminę aplikaciją „CropUkrop“ tarp prorusiškų kovotojų ir Rusijos karių.


Dešimtys Rusijos svetainių, rusų propagandistų ir tinklaraštininkų puslapių, prie kurių įslaptintą prieigą gavo Ukrainos Kiberaljanso įsilaužėliai, dalinosi žinutėmis su siūlymais įdiegti programą „CropUkrop“, kurios viešai deklaruojamos funkcijos buvo „svetainių InformNapalm, Mirotvorec ir kt. paskirstytos paslaugos trikdymo atakoms (ang. DDoS) vykdyti”. Iš tiesų, ši aplikacija tik imitavo DDoS atakas ir tuo metu persiųsdavo asmeninę informaciją iš agresorių išmaniųjų telefonų.


FTB sukūrė „ANOM Messenger“, kuris padėjo sulaikyti daugiau nei 800 nusikaltėlių. Ukrainos patirtis

Per 7 dienas virusais buvo užkrėsti ir nulaužti daugiau nei 2500 telefonų, tarp kurių buvo ne tik paprasti „Rusijos pasaulio“ gerbėjai iš okupuotos Donbaso teritorijos, bet ir kovotojai, Rusijos kariškiai bei propagandininkai iš Rusijos Federacijos teritorijos. Iš jų surinkti duomenys buvo pasitelkti atliekant papildomus tyrimus ir renkant žvalgybinę informaciją.


Daugiau apie šią operaciją galite perskaityti straipsnyje anglų arba rusų kalba: „Imigrantas iš Donecko sukūrė „Android“ programą, kuri nulaužė 2500 agresoriaus telefonų“.


Įdomu tai, kad šios operacijos pavyzdį „InformNapalm“ savanoriai per paskutinius 4 metus pateikdavo tiek teminėse tarptautinėse kibernetinio saugumo konferencijose, tiek neformaliai bendraudami su užsienio žurnalistais, diplomatais ir ekspertais, besidominčiais asimetrinės kovos su Rusijos agresija informacinėje erdvėje patirtimi.


InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page