Karo zonoje Ukrainos Donbase netoli Ukrainos kariuomenės pozicijų buvo rastas Rusijos bepilotis, priklausantis Rusijos Federacijos FSB (liet. Federalinė Saugumo Tarnyba, buv. KGB).
2021 m. kovo 8 d. Ukrainos žurnalistas Aleksandras Machovas apie tai pranešė, būdamas Donecko srityje, savo „Facebook“ puslapyje ir taip pat pridėjo atitinkamas nuotraukas.
Kaip pažymėjo žurnalistas, Rusijos bepilotis sugedo ir nukrito dėl techninio akumuliatoriaus gedimo. Atskiros drono dalys buvo pažymėtos Rusijos Federacijos FSB ženklu su serijos numeriu.
Žurnalisto manymu, tai buvo Rusijos bepilotis „Zala 421-08“ modelis, tačiau dėl tam tikrų vizualinių ypatumų tarptautinės bendruomenės „InformNapalm“ savanoriai teigia, kad tai dar viena Rusijos žvalgybinio drono modifikacija, būtent „Granat-1“.
Atviruose šaltiniuose galite rasti informacijos, kad Rusijos Federacijos FSB savo užduotims atlikti naudoja bepiločius „Granat-1“ ir „Zala 421-08“. Šiuos modelius vizualiai gana lengva supainioti.
Pavyzdžiui, 2020 m. lapkričio mėn. Jungtinių pajėgų operacijos zonoje Donbase srityje buvo numuštas Rusijos karinis bepilotis, oficialūs šaltiniai tada teigė, kad tai buvo „Granat-1“, tačiau atlikus išsamesnę nuotraukų analizę, OSINT tyrėjai vėliau nustatė, kad tai buvo „Zala 421-08“. Daugiau apie šį atvejį, taip pat apie daugiau nei 8 Rusijos bepiločių tipų identifikavimą Donbase galite perskaityti čia.
Įdomu tai, kad 2020 m. liepos 8 d. Donbase taip pat buvo užfiksuotas naujausias Rusijos universalus šarvuotis „Tigr“ iš komplekso „MK-BLA-01“, kuris yra skirtas situacijos kontrolei ir oro žvalgybai. Šarvuotame keleivių salone taip pat įrengti specialūs konteineriai, skirti gabenti dviejų rusiškų modifikacijų bepiločius: „Strekoza“ (tipas „Zala 421-08“) ir „Lastočka“ (tipas „Zala 421-04M“).
Tačiau, be vizualinio skirtumo, apie, kad tai bepilotis„Granat-1“, byloja panašus atvejis, kuris įvyko 2017 m. balandžio 2 d. Svetlodarsko srityje. Tada Ukrainos kariuomenė taip pat rado Rusijos bepilotį „Granat-1“, pažymėtą Rusijos Federacijos FSB markiruote. Čia yra atitinkamas archyvinis vaizdo įrašas:
Prisiminkime, kad 2020 m. lapkričio mėn. okupuotoje Luhansko srities dalyje, 12 km nuo fronto linijos, pirmą kartą per karo veiksmus Donbase buvo fiksuotas naujausias Rusijos kompleksas „Navodčik-2“, į kurį įeina 7 „Granat“ tipo įvairių modifikacijų bepiločiai, kurių veikimo nuotolis yra 10, 15, 25 ir 100 km. Kompleksas skirtas žvalgybos ir specialioms užduotims atlikti, visų pirma, artilerijos ir reaktyvinės artilerijos divizionų ugnies koordinavimui.
Apskritai tarptautinė žvalgybos bendruomenė „InformNapalm“ nuo 2015 metų ne kartą fiksavo Rusijos bepiločių, tokių kaip „Granat-1“ ir „Granat-2“, naudojimą karo veiksmuose Donbase. Buvo nustatyta, kad Rusijos kariuomenės kariuomenė taip pat naudojo juos per karo veiksmus prie Debalcevės 2015 m. vasario mėn.
2021 m. Rusijos Federacija tęsia agresyvų hibridinį karą prieš Ukrainą. Rusijos Federacijos karinė vadovybė slapta tiekia Donbasui ne tik senus sovietinius ginklų ir įrangos modelius, bet ir perduoda modernesnius ginklus, oro gynybos sistemas, elektroninio karo sistemas ir bepiločius, kuriuos aptarnauja reguliarios Rusijos kariuomenės kadriniai kariškiai. Šių ginklų tipų identifikavimo faktai yra surenkami „InformNapalm“ OSINT tyrimų duomenų bazėje.