Skelbiame situacijos okupuotoje Ukrainos Donbaso dalyje informacinę apžvalgą, kuri 2020 m. birželio 19 d. buvo paskelbta “Український Тиждень” (iš ukr. k. „Ukrainos savaitė“) interneto puslapyje. Apžvalgą parengė tarptautinės savanorių bendruomenės InformNapalm įkūrėjas Roman Burko. Jūs taip pat galite pranešti autoriui per „Facebook“ svarbią informaciją ir viešai neatskleistą informaciją iš okupuotų Krymo ir Donbaso teritorijų, kurią galima panaudoti naujose apžvalginėse medžiagose.
Ką bendro turi „75-mečio Pergalės paradas“ ir COVID-19?
Ironiška, bet pandemija ir tradicinis „Pergalės“ paradas turi daug bendra ne tik Rusijos valstybiniu, regioniniu, tačiau ir globaliu geopolitiniu lygmeniu. Svarbu paminėti, kad Kinija taip pat subtiliai manipuliuoja Kremliaus diktatoriaus ideologinėmis ir karinėmis ambicijomis. Šiomis dienomis oficialaus Kinijos ruporo agentūros Xinhua, interneto puslapyje atsirado straipsnis, kuriuo atvirai meilikaujama Putinui. “Nepaisant globalios koronaviruso pandemijos Rusijos Federacijos prezidentas Vladimiras Putinas nusprendė 2020 m. birželio 24 d. Raudonojoje aikštėje surengti karinį paradą. Tai rodo Rusijos drąsą visame pasaulyje, leidžia konkurentams pademonstruoti savo karinę galią“, – pažymi Xinhua. Taigi, kas slepiasi po šia „Rusijos drąsa“, kuri iš tikrųjų labiau primena Rusijos karinį aforizmą „Drąsa ir silpnaprotystė“?
Rusijoje, Ukrainos Kryme bei okupuotose Donbaso teritorijose š.m. birželio 24 d. numatyta daugybė karinių paradų. Anksčiau skelbtoje apžvalgoje birželio 6 d. jau atkreipėme dėmesį į sunkios epidiologinės COVID-19 situacijos nepaisančio „Pergalės šabašo“ pasirengimo detales. Buvo akcentuota, kad labai “savarankiški” taip vadinamų “Liaudies Respublikų” vadovai Denisas Pušylinas ir Leonidas Pasičnykas negalėjo neatkreipti dėmesio į Kremliaus nurodymus ir vienbalsiai paskelbė, kad kartu su Rusijos Federacija rengs karinius paradus. Praėjus kelioms dienoms po šių viešų reveransų Putino užgaidoms iš Rusijos Federacijos pajudėjo nauji karinės technikos konvojai, kurie siekdami išvengti ESBO stebėtojų akių bei apeidami Rusijos pasienio kontrolės postus, įsiveržė į Ukrainą ir pristatė į Donecko ir Luhansko sričių okupuotus regionus slaptus krovinius. Šie veiksmai neliko nepastebėti tolimose vietovėse gebančių operuoti bepiločių orlaivių. Iš pradžių ESBO Specialioji stebėjimo misija savo 2020 m. birželio 6 d. ataskaitoje Nr. 134/2020 pranešė apie užfiksuotą Rusijos sunkvežimių judėjimą, o vėliau, t.y. birželio 17 d., „InformNapalm“ bendruomenė paskelbė unikalias iš oro darytas nuotraukas bei nustatė tikslias geografines nelegalių Ukrainos sienos kirtimų bei šių krovinių atvykimo vietas. Šie duomenys sukėlė vsuomenėje tikrą rezonansą, todėl savanoriai šį tekstą išvertė ir išplatino 12 skirtingų pasaulio kalbų.
Nors kol kas nepavyko nustatyti, kokį slaptą krovinį Rusijos okupacinė kariuomenė elinį kartą atgabeno į Donecko ir Luhansko sričių okupuotus regionus, galima drąsiai teigti, kad tai nebuvo humanitarinė pagalba. Priešingu atveju, kokia prasmė būtų vengti stebėtojų bei maisto paketus vežti nešvariais miško keliais tamsiu paros metu?
Tai, kad Rusija prisidengdama vietiniu separatizmu eksportuoja hibridinę agresiją ir terorizmą į kaimynines šalis tikrai seniai niekam nėra naujiena. Visgi įdomu pažymėti, kad COVID-19 pandemijos mastas taip išgąsdino Rusijos Federacijos regionų vadovus, kad jie ėmė priiminėti sprendimus, prieštaraujančius “centro” nustatytai ideologinei linijai. Pavyzdžiui, panagrinėkime Putino suplanuotą paradą: birželio 15 d. Rusijos žiniasklaida pranešė, kad vietos valdžia 13-oje Rusijos miestų dėl sunkios epidemiologinės koronaviruso situacijos nusprendė atšaukti “Pergalės paradą”. Toks sprendimas dabar priimtas Jaroslavlyje, Pskove, Permėje, Penzoje, Vologdoje, Oriole, Kurske, Belgorode, Saranske, Čeliabinske, Nižnij Tagilyje, Jakutske ir Kamčiatkos Petropavlovske.
Juk kalbama apie tai, kad kai kurie Rusijos regionai gali atmesti Kremliaus užgaidas, tačiau „nepriklausomos Respublikos“ Donecko ir Luhansko sričių okupuotuose regionuose – ne. Ten žmonės negali sau leisti tokių laisvių: birželio 18 d. okupuoto Donecko centrinėje gatvėje surengta net didelio masto atvira repeticija, to nuotraukos buvo paskelbtos Rusijos propagandos specialistų tinklalapiuose.
Iš karto galima pastebėti didžiulę reklaminę juostą su užrašu „Mūsų pasirinkimas“, nors vargu ar tie vaikai, kurie buvo atvesti į šio parado repeticiją, savo noru padarė tokį „pasirinkimą“: vietoj laiko, skirto vasaros atostogoms – kelias valandas treniruotis ir su ginklais, uniformomis bei kaukėmis vaikščioti ant karšto asfalto.
Taip, būtent vaikų, kurie tapo okupacinės valdžios įkaitais, gaila daugiausiai. Iš jų pavogė ne tik vaikystę, bet ir kasdien stato į pavojingas situacijas – kol pandemija klesti, išgina į masinius renginius, verčia žygiuoti tankiose paradinėse rikiuotėse, o jų turimos kaukės greičiau atspindi šios apoteozinės situacijos absurdą nei suteikia saugumo jausmą. Ši improvizuota “Šiaurės Korėja” Rusijos statoma ne kažkur toli, o tiesiai Europos centre, t.y. užimtose Ukrainos rytinėse ir pietinėse teritorijose.
InformNapalm redakcijos pastebėjimas
Detaliau apie Rusijos Federacijos okupuotose teritorijose esančių vaikų dalyvavimo ideologinėje karinėje grupuotėje „Junarmija“ apimtį galite skaityti „InformNapalm“ atliktame specialiame tyrime: „Putino jaunimas: vaikai, skirti Rusijos karui“.
Beje, pačioje Rusijoje paminėta “Junarmija“ pateko į eilinį skandalą, taip pat susijusį su parado mokymais. Š. m. birželio 18 d. Sankt Peterburgo „Rospotrebnadzor“ vadovė Natalija Bašketova ir Vaiko teisių apsagos ombudsmenė Ana Mitianina aštriai sukritikavo grupuotės „Junarmija“ veiksmus bei vaikų vertimą dalyvauti “75-iose Pergalės metinėse” Sankt Peterburgo aikštėje, Rusija (archyvas).
“Kaip komisijos narė, kaip teisininkė ir kaip motina, esu įsitikinusi, kad kilus menkiausiai rizikai vaikų sveikatai, reikėtų atsisakyti dalyvavimo paraduose ir patariu tėvams būtent taip ir padaryti“, – pažymėjo Ana Mitianina.”
Kitaip tariant, vaikų ombudsmenė Rusijoje jau skambina pavojaus varpais dėl tokių Rusijos vaikų repeticijų ir dalyvavimo parade Sankt Peterburge, bet kyla retorinis klausimas, ar yra kas rūpintųsi vaikais Rusijos okupuotame Kryme ir Donbase. Kaip rodo pavyzdžiai, Rusijos miestai ir Rusijos vaikai gali atsisakyti paradų, o visiškai nuo Kremliaus priklausomoms okupuotoms teritorijoms tai yra prabanga.
Taigi, improvizuota „Šiaurės Korėja“ susidedanti iš raidžių “LDLR” (pastaba: Luhansko ir Donecko Liaudies Respublikos) lieka zonoje, kurioje pažeidžiamos ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų teisės. Tuo metu diktatoriai giria vienas kitą už „drąsą“ surengti masinius karinius paradus pandemijos metu.